Image is not available
Image is not available
Slider

POLSKA EDYCJA MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW NCSEE

Za nami polska edycja międzynarodowych warsztatów pn. „Neogene of the Central and South-Eastern Europe”, które w tym roku zgromadziły geologów zarówno z Polski, jak i Słowacji, Serbii, Chorwacji, Rosji i Rumunii.

Poprzednie warsztaty NCSEE odbyły się w Serbii (2005), Austrii (2007), Rumunii (2009), Słowacji (2011), Bułgarii (2013), na Węgrzech (2015) i Chorwacji (2017). Na miejsce tegorocznego spotkania, ku naszej satysfakcji, organizatorzy wybrali Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Górach Świętokrzyskich.

Wydarzenie okazało się doskonałą platformą wymiany wiedzy, pomysłów i hipotez, dając pole do omówienia ich w krytycznym, ale przyjaznym środowisku. Podobnie jak w latach poprzednich celem warsztatów NCSEE było spotkanie geologów, paleontologów, sedymentologów i innych badaczy z regionu i spoza niego, zainteresowanych ekologiczną, paleoekologiczną, paleogeograficzną, osadową i tektoniczną ewolucją basenów paratetańskich podczas neogenu i ich korelacji ze skałami globalnymi.

Kontynuując tradycję wydarzenia, podczas tegorocznych warsztatów, zaprezentowane zostały przykłady naszego dziedzictwa kulturowego. Oprócz ekspozycji badeńskiej i sarmackiej uczestnicy mieli także możliowść uczestnictwa w wyprawach terenowych, które objęły między innymi miasteczko Szydłów – zlokalizowane na szczycie wzgórza zbudowanego ze złóż sarmackich. Odwiedzili także najmniejsze polskie miasto Wiślica, gdzie w podziemiach gotyckiej kolegiaty zachowała się krypta grobowa XII-wiecznego kościoła romańskiego. Była to niepowtarzalna okazja by zobaczyć unikatową płytę Orants, czyli płytę gipsową z rycinami wypełnionymi czarną pastą zmieszaną z węglem drzewnym - to jedyny na świecie relikt przeszłości, wykonany z pasty gipsowej. W pobliżu miasta podziwiano także wspaniały pomnik przyrody, jakim niewątpliwie są kopuły gipsowe znajdujące się wewnątrz średniowiecznej osady.

Zwieńczeniem polskiej edycji wydarzenia była wycieczka pokonferencyjna do Kopalni Soli w Wieliczce - wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w tym wypadku była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Dała bowiem uczestnikom konferencji sposobność do odwiedzenia szybów i odcinków kopalni na co dzień niedostępnych dla turystów.

Gospodarzem i współorganizatorem tegorocznych międzynarodowych warsztatów był Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Galeria zdjęć dostępna dzięki uprzejmości organizatorów i uczestników warsztatów "Neogene of the Central and South-Eastern Europe"

kwiecień 12, 2024

okawango 2024

W dniach 08-09 kwietnia 2024 odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej "OKAWANGO 2024" organizowanego przez Wydział Geologii UW. Przez dwa dni w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego działo się bardzo wiele. Egzaminy dopełniały warsztaty i wspólne spacery. Emocji, radości i zmęczenia nie brakowało.
marzec 15, 2024

MEMORIAM DRA PIOTRA ZIÓŁKOWSKIEGO

Władze Rektorskie Uniwersytet Warszawski, władze Wydziału Geologii UW, samorządowcy, przedsiębiorcy, naukowcy i współpracownicy oraz rodzina wzięli udział w pięknej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej Śp. Dr Piotrowi Ziółkowskiemu  - współtwórcy i pierwszego kierownika Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego
marzec 13, 2024

Badania międzynarodowe w ramach programu merged

Za nami międzynarodowy kurs, w ramach którego gościliśmy w Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego ponad 30 studentów z całego świata m.in Armenii, Danii,Ekwadoru, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Kanady, Kazachstanu, Niemiec, Peru, Polski, Szwecji, Republiki Togo, USA i Walii.
marzec 09, 2023

Kurs Applied Stratigraphy

Studenci Wydziału Geologii UW na kierunku geologia poszukiwawcza II stopnia podczas anglojęzycznego kursu Applied stratigraphy realizowanego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W programie kursu krótkie prace terenowe i bloki wykładowe, połączone z ćwiczeniami graficznymi, prezentacją i rozpoznawaniem najważniejszych grup makro- i mikroskamieniałości, a także pracami laboratoryjnymi.
marzec 07, 2023

SYMPOZJUM MATEMATYCZNE Artes Liberales

Na czym polega modelowanie złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych? Wpływ homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych narozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych? Ryzyko a etyka?
marzec 03, 2023

FORUM OŚWIATY

2 marca br. ponownie mieliśmy okazję gościć liczne grono przedstawicieli oświaty. Tym razem za przyczyną organizacji kolejnej edycji Forum Oświaty, czyli cyklicznego spotkania środowiska oświatowego z terenu Miasta i Gminy Chęciny.
luty 20, 2023

CAMPUS ZIMOWY

Sesja skończona! A po sesji studenci UW przybyli na Campus Zimowy do ECEG. To były ferie - czekało na nich 5 dni bogatych w szkolenia i dobrą zabawę we wspaniałym towarzystwie! W przygotowanym przez Samorząd Studentów UW programie obozu nie zabrakło ciekawych propozycji szkoleniowo-integracyjnych.

 

 

logounia

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

deklaracja