Image is not available
Image is not available
Slider

Warsztaty Geomorfologii Strukturalnej u nas!

Rzeźba Gór Świętokrzyskiech i Ponidzia, jej uwarunkowania strukturalne, tektoniczne i litologiczne oraz wyniki badań i perspektywy badawcze w geomorfologii strukturalnej w Polsce i na świecie - to tematy przewodnie Warsztatów Geomorfologii Strukturalnej, które po raz pierwszy odbyły się na terenie Gór Świętokrzyskich, a dokładnie w miejscu, w którym serce geologii bije tu najmocniej tj,. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zorganizowana w dniach 26-29 września VII edycja warsztatów stała się okazją do podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat rozwoju strukturalnych cech rzeźby regionów: Świętokrzyskiego i Ponidzia. Zgodnie z tradycją Warsztaty podzielono na sesje kameralne, referatowo-posterowe oraz dwudniowe sesje terenowe - typowo warsztatowe. Sesja kameralna poprzedzona była również pierwszymi, bardzo jednak ważnymi zajęciami terenowymi wprowadzającymi w zagadnienia regionalne. Podczas sesji kameralnej zaprezentowano referaty dotyczące głównych zagadnień geomorfologii strukturalnej regionów, których dotyczyła tegoroczna edycja warsztatów. Jednocześnie uczestnicy konferencji mieli okazję zaprezentować, w formie posterów, wyniki swoich badań geomorfologicznych prowadzonych zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. W części terenowej pokazane zostały natomiast uwarunkowania litologiczne i strukturalno-tektoniczne rozwoju rzeźby Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Szczegółowymi zaś tematami prezentacji terenowej stały się zagadnienia z zakresu genezy i ewolucji skałek piaskowcowych permsko-mezozoicznego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich, uwarunkowania rozwoju sieci rzecznej i dolinnej tego regionu, a także rola krasu węglanowego i gipsowego w ewolucji rzeźby regionu.

Organizatorami wydarzenia były: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Komisja Geomorfologii Strukturalnej Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, Instytut Geografii Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji, Geopark "Geoland Świetokrzyski"/ Geoland of The Holy Cross Mts Geopark Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN).

marzec 09, 2023

Kurs Applied Stratigraphy

Studenci Wydziału Geologii UW na kierunku geologia poszukiwawcza II stopnia podczas anglojęzycznego kursu Applied stratigraphy realizowanego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W programie kursu krótkie prace terenowe i bloki wykładowe, połączone z ćwiczeniami graficznymi, prezentacją i rozpoznawaniem najważniejszych grup makro- i mikroskamieniałości, a także pracami laboratoryjnymi.
marzec 07, 2023

SYMPOZJUM MATEMATYCZNE Artes Liberales

Na czym polega modelowanie złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych? Wpływ homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych narozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych? Ryzyko a etyka?
marzec 03, 2023

FORUM OŚWIATY

2 marca br. ponownie mieliśmy okazję gościć liczne grono przedstawicieli oświaty. Tym razem za przyczyną organizacji kolejnej edycji Forum Oświaty, czyli cyklicznego spotkania środowiska oświatowego z terenu Miasta i Gminy Chęciny.
luty 20, 2023

CAMPUS ZIMOWY

Sesja skończona! A po sesji studenci UW przybyli na Campus Zimowy do ECEG. To były ferie - czekało na nich 5 dni bogatych w szkolenia i dobrą zabawę we wspaniałym towarzystwie! W przygotowanym przez Samorząd Studentów UW programie obozu nie zabrakło ciekawych propozycji szkoleniowo-integracyjnych.
luty 17, 2023

BraveCamp 2023 - Edycja zimowa

Dziś to już chyba tradycja?! BraveCamp z Inkubatorem Uniwersytetu Warszawskiego, ponownie zawitał ze swoją zimową edycją do ECEG. Stawką dla uczestników tegorocznych zmagań biznesowych były granty o łącznej wartości 12 000 zł!
styczeń 23, 2023

DLA PROJEKTANTÓW

Inspiracją do stworzenia tej autorskiej kolekcji Pani Zuzanny był efekt cieplarniany, teoria tektoniki płyt litosfery oraz topnienie lodowców To właśnie dlatego architektura Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego stała się inspirują, a sceneria idealnie wpasowała się w wizję autorki ...
grudzień 14, 2022

Szkolenie z fotogrametrii niskiego pułapu

To już kolejne szkolenie o tej tematyce zorganizowane w w naszym Centrum. Tym razem z dwudniowymi warsztatami z zakresu oprogramowania WebODM oraz podstaw fotogrametrii niskiego pułapu gościliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  Dziękujemy za współpracę

 

 

logounia

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

deklaracja