Laboratorium hydrogeologiczne
ZOBACZ ⇒ LABORATORIA ECEG
Laboratorium hydrogeologiczne (chemiczne, hydrogeochemiczne i hydrodynamiczne) przystosowane jest do wykonywania analiz właściwości fizycznych, mechanicznych i filtracyjnych próbek stałych, wód, gruntów, osadów oraz skał. Jest wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą, umożliwiającą wykonywanie najbardziej precyzyjnych analiz niezbędnych m.in. w datowaniu skał i procesów geologicznych, materiałoznawstwie czy innych dziedzinach nauk, jak: mikrobiologii oraz archeologii.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszej oferty naukowo-badawczej lub jesteś zainteresowany cenową ofertą korzystania z laboratoriów prosimy o kontakt z przedstawicielem Centrum ⇒ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ⇒ ZADZWOŃ
- Dejonizator
- Dygestorium
- Zestaw do filtrowania wody
- Spektrofotometr
- Odczynniki do spektrofotometru
- Łaźnia wodna
- Suszarka do 250 st. C
- Eksykator. Biurety mierniki wieloparametrowe (pH. redox. O2)
- Pipeta automatyczna
- Młynki hydrometryczne SEBA
- Zestaw do pobierania prób wody z otworów niezarurowanych
- Zestaw do pompowania otworów hydrogeologicznych do głębokości 15m
- Gwizdek hydrogeologiczny z taśmą
- Sonda do pomiaru zwierciadła wody z sygnałem dźwiękowo świetlnym
- PARAMEX (do polowego oznaczania współczynnika filtracji)
- Pompa perystaltyczna
- Permeametr (przepuszczalnościomierz z systemem wodnym zamkniętym)
- Cela przepływowa do pomiarów ciągłych
- Szafa na odczynniki, odczynniki chemiczne
- Mieszadła magnetyczne, waga
- Pipety, wiadra, miski
REGULAMIN
KORZYSTANIA Z LABORATORIUM HYDROGEOLOGICZNEGO
(laboratorium chemicznego, hydrochemicznego, hydrodynamicznego)
EUROPEJSKIEGO CENTRUM EDUKACJI GEOLOGICZNEJ W CHĘCINACH
§ 1 Postanowienia ogólne
- Celem regulaminu jest ustalenie zasad korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.
- Ilekroć mowa w Regulaminie o:
- Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej (w skrócie ECEG) – należy przez to rozumieć obiekt znajdujący się w Korzecku 1C, 26-060 Chęciny, przeznaczony do prowadzenia działalności badawczej, badawczo-rozwojowej i edukacyjnej w naukach geologicznych i pokrewnych;
- Laboratorium Hydrogeologiczne – należy przez to rozumieć laboratorium chemiczne, hydrochemiczne, hydrodynamiczne wchodzące w skład Laboratorium Hydrogeologicznego;
- Kierowniku ECEG - należy przez to rozumieć kierownika Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej;
- Pracowniku – należy przez to rozumieć osobę pozostającą z Uniwersytetem Warszawskim w stosunku pracy i zatrudnioną na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa, na stanowisku badawczym, badawczo-dydaktycznym, dydaktycznym, badawczo-technicznym lub inżynieryjno-technicznym;
- Studencie - należy przez to rozumieć studentów 1, 2 i 3 stopnia Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku, ul. Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa;
- Użytkowniku – należy przez to rozumieć osobę (Pracownika, Studenta oraz osobę spoza Wydziału Geologii UW), która otrzymała indywidualne upoważnienie do korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego;
- Opiekunie aparatury – należy przez to rozumieć Pracownika Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, uprawnioną do nadzorowania prowadzonych badań, podejmowania podstawowych napraw serwisowych oraz do szkolenia użytkowników w zakresie obsługi aparatury;
- karcie zbliżeniowej – należy przez to rozumieć kartę umożliwiającą dostęp do Laboratorium Hydrogeologicznego.
- Przy publikacji wyników uzyskanych z wykorzystaniem aparatury badawczej ECEG należy w publikacji zamieścić informację o wykonaniu prac w Laboratorium Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (Laboratory of the European Centre for Geological Education, Faculty of Geology, University of Warsaw, Poland).
§ 2 Organizacja pracy
- Laboratorium Hydrogeologiczne przeznaczone jest do realizacji:
- badań w projektach badawczych i badawczo–rozwojowych,
- zajęć dydaktycznych,
- prac dyplomowych Studentów,
- zajęć edukacyjnych,
- bieżącej działalności związanej z utrzymaniem i funkcjonowaniem ECEG, w tym działalności komercyjnej.
- W Laboratorium Hydrogeologicznym wykonywane są analizy chemiczne próbek wód i gruntów oraz pomiary parametrów hydrogeologicznych. Prace mogą być realizowane przez Pracowników, Studentów oraz innych Użytkowników spoza Wydziału Geologii UW.
- Korzystanie z Laboratorium Hydrogeologicznego jest możliwe w godzinach pracy Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Kierownikiem ECEG.
- Osobą odpowiedzialną za Laboratorium Hydrogeologiczne jest Kierownik ECEG.
- Upoważnienia do korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego udziela Kierownik ECEG lub Opiekun aparatury. Wzór upoważnienia stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu. Warunkiem uzyskania upoważnienia jest odbycie przez Użytkownika szkolenia w zakresie obsługi sprzętu znajdującego się na wyposażeniu ww. Laboratorium.
- Szkolenie w zakresie użytkowania aparatury badawczej i sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego przeprowadza Kierownik ECEG lub Opiekun aparatury.
- Opiekuna aparatury powołuje i odwołuje Kierownik ECEG.
- Jedynie Kierownik ECEG i Opiekun aparatury mają prawo dokonywać podstawowych czynności serwisowych, w tym podłączania i konfiguracji urządzeń oraz czyszczenia w zakresie dopuszczonym przez producenta i zgodnie z odpowiednią instrukcją obsługi aparatury.
- Pracownicy mogą wykonywać prace analityczne w Laboratorium Hydrogeologicznym samodzielnie za wiedzą Kierownika ECEG lub Opiekuna aparatury, po odbyciu szkolenia i po dokonaniu wpisu w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego. Wzór Dziennika Laboratorium Hydrogeologicznego stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu.
- Studenci 1 i 2 stopnia w trakcie zajęć dydaktycznych i kursów terenowych wykonują prace analityczne pod opieką i kontrolą Kierownika ECEG lub Opiekuna aparatury, lub Pracownika prowadzącego zajęcia dydaktyczne, który zobowiązany jest do dokonania wpisu w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego przed rozpoczęciem i po zakończeniu prac.
- Studenci wykonujący w Laboratorium prace analityczne poza zajęciami dydaktycznymi i kursami terenowymi wykonują prace pod opieką i kontrolą Kierownika ECEG, Opiekuna aparatury lub wskazanego przez Kierownika ECEG Pracownika, po odbyciu szkolenia i po dokonaniu wpisu w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego.
- Użytkownicy spoza Wydziału Geologii UW wykonują prace analityczne pod opieką i kontrolą Kierownika ECEG, Opiekuna aparatury lub wskazanego przez Kierownika ECEG Pracownika, po odbyciu szkolenia i po dokonaniu wpisu w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego.
- Laboratorium Hydrogeologiczne chronione jest systemem kontroli dostępu. Kartę zbliżeniową umożliwiającą dostęp do Laboratorium Hydrogeologicznego mogą pobierać tylko osoby upoważnione przez Kierownika ECEG lub Opiekuna aparatury do korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego.
- Sprzęt terenowy znajdujący się w Laboratorium Hydrogeologicznym pobierany jest przez Użytkowników po wypełnieniu i złożeniu rewersu wypożyczenia. Wzór rewersu wypożyczenia sprzętu terenowy będącego na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego stanowi Załącznik nr 3 do Regulaminu. Zwracany sprzęt podlega oględzinom.
- Kierownik ECEG lub Opiekun aparatury, lub Pracownik prowadzący zajęcia dydaktyczne przygotowuje odczynniki potrzebne do przeprowadzenia badań oraz pomaga w przeprowadzeniu analiz w zakresie korzystania z aparatury badawczej.
- Każdy Użytkownik Laboratorium Hydrogeologicznego jest zobowiązany:
- odbyć szkolenie w zakresie obsługi aparatury pozostającej na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego oraz uzyskać od Kierownika ECEG upoważnienie do korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego.
- zaznajomić się z Regulaminem korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego, kartami charakterystyki stosowanych substancji chemicznych oraz ogólnymi zasadami BHP;
- podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z treścią i akceptacji Regulaminu oraz kartami charakterystyk substancji chemicznych, którego wzór stanowi Załącznik nr 4 do Regulaminu;
- w przypadku potrzeby skorzystania ze sprzętu terenowego będącego na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego wypełnić i złożyć rewers wypożyczenia sprzętu terenowy będącego na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego;
- dokonywać wpisów w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego;
- przestrzegać przepisów niniejszego Regulaminu i zasad BHP.
- Użytkownik ponosi odpowiedzialność materialną za zniszczenie sprzętu spowodowane niewłaściwym użytkowaniem lub nieprzestrzeganiem Regulaminu i zasad BHP.
- Po zakończeniu prac analitycznych w Laboratorium Hydrogeologicznym Użytkownik jest zobowiązany do dokonania wpisu w Dzienniku Laboratorium Hydrogeologicznego z określeniem rodzaju i liczby wykonanych oznaczeń.
- Opłaty związane z użytkowaniem Laboratorium Hydrogeologicznego są określone w Cenniku ECEG i będą naliczane w oparciu o rejestr w Dzienniku Laboratorium.
- W czasie zajęć dydaktycznych prowadzonych zgodnie z programem studiów dla studentów Wydziału Geologii UW korzystanie z Laboratorium Hydrogeologicznego jest bezpłatne.
§ 3 Zasady BHP
- W Laboratorium Hydrogeologicznym można przebywać tylko w trakcie wykonywania prac analitycznych i technicznych związanych z wykonywaniem badań.
- Przed rozpoczęciem pracy należy skontrolować stan techniczny urządzeń. Wszelkie braki, uszkodzenia lub nieprawidłowości należy zgłosić niezwłocznie Kierownikowi ECEG lub Opiekunowi aparatury lub Pracownikowi prowadzącemu zajęcia dydaktyczne.
- Wszelkie manipulacje przy urządzeniach w Laboratorium wykraczające poza zakres czynności związanych z prowadzeniem prac analitycznych pozostają wyłącznie w gestii Kierownika ECEG, Opiekuna aparatury oraz wykwalifikowanych techników serwisu. Jedynie Kierownik ECEG i Opiekun aparatury mają prawo dokonywać podstawowych czynności serwisowych w zakresie dopuszczonym przez producenta i zgodnie z instrukcją obsługi ww. sprzętu.
- W Laboratorium Hydrogeologicznym należy stosować środki ochrony indywidualnej: fartuch płócienny, fartuch kwaso- i ługoodporny, odpowiednie obuwie ochronne (buty chroniące od góry, o odpornej na żrące substancje, antypoślizgowej podeszwie, bez obcasów), okulary ochronne, rękawiczki ochronne. Zabrania się przebywania i pracy w Laboratorium boso, w klapkach lub sandałach. Przed przystąpieniem do pracy należy zabezpieczyć ruchome części garderoby (np. troczki od bluzy), zdjąć biżuterię oraz związać włosy.
- Prace w Laboratorium Hydrogeologicznym należy wykonywać w sposób bezpieczny, nie sprowadzający zagrożenia dla siebie i innych Użytkowników oraz zgromadzonego w Laboratorium Hydrogeologicznym sprzętu. Środki ochrony indywidualnej należy stosować właściwie i w sposób zgodny z przeznaczeniem.
- Żadnych substancji nie należy badać organoleptycznie.
- Prace z substancjami lotnymi, szkodliwymi dla zdrowia należy wykonywać pod włączonym wyciągiem.
- Odpady chemiczne powstałe w Laboratorium Hydrogeologicznym należy neutralizować (jeśli jest taka możliwość) lub składować w przeznaczonych do tego pojemnikach. O potrzebie utylizacji odpadów należy poinformować Kierownika ECEG.
- Każdy Użytkownik jest zobowiązany dbać o czystość i porządek podczas wykonywania badań, a po skończonej pracy jest zobowiązany do uporządkowania stanowiska oraz pozostawienia miejsca pracy i sprzętu w czystości.
- Użytkownicy Laboratorium Hydrogeologicznym zobowiązani są do bezwzględnego wykonywania poleceń Kierownika ECEG, Opiekuna aparatury i Pracownika prowadzącego zajęcia dydaktyczne.
- W Laboratorium Hydrogeologicznym obowiązuje bezwzględny zakaz przechowywania żywności oraz spożywania posiłków i picia napojów.
- Wszelkie zaobserwowane zagrożenia i nieprawidłowości w funkcjonowaniu Laboratorium Hydrogeologicznym należy niezwłocznie zgłaszać Kierownikowi ECEG.
- W Laboratorium Hydrogeologicznym obowiązują określone zasady pierwszej pomocy w oparzeniach chemicznych.
W razie oparzenia substancją żrącą należy postępować zgodnie z Instrukcją postępowania w przypadkach oparzenia kwasem i zasadą:
- wszelkie miejsca obrażeń spowodowane działaniem elektrolitu należy niezwłocznie przemywać strumieniem bieżącej wody przez 10-15 min., w przypadku oparzeń narządu wzroku przez co najmniej 10-30 min.;
- po dokładnym obmyciu wodą należy nałożyć na miejsce obrażeń (z wyjątkiem oczu) okład z odpowiedniego środka neutralizującego:
-
przy oparzeniach kwasami – z 10 % roztworu węglanu sody,
-
przy oparzeniach zasadami (ługiem) – z 10 % roztworu kwasu bornego;
-
- niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
§ 4 Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego i inne obowiązujące przepisy prawa.
- Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu sprawuje Kierownik ECEG.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z LABORATORIUM HYDROGEOLOGICZNEGO - DO POBRANIA
Załączniki do Regulaminu
Załącznik nr 1: Upoważnienie do korzystania z Laboratorium Hydrogeologicznego
Załącznik nr 2: Dziennik Laboratorium Hydrogeologicznego
Załącznik nr 3: Rewers wypożyczenia sprzętu terenowy będącego na wyposażeniu Laboratorium Hydrogeologicznego
Załącznik nr 4: Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią i akceptacji treści Regulaminu Laboratorium Hydrogeologicznego, kart charakterystyki stosowanych substancji chemicznych oraz o odbyciu szkolenia w zakresie obsługi udostępnianej aparatury
Załącznik nr 5: Przetwarzanie danych osobowych, monitoring wizyjny w ECEG oraz klauzula zgody